Anders Celsius

Anders Celsius, narozen 27. listopadu 1701 v Uppsala, zemřel 25. dubna 1744 v Uppsala, byl švédský vědec a astronom, působil jako profesor astronomie na Uppsala University. Dnes je nejvíce známý pro Celsiovu stupnici. Jednotka teploty je pojmenovaná po něm a je označena °C.

Část olejomalby znázorňující Anderse Celsiuse. Malíř Olof Arenius (1701-1766). Originál obrazu je v astronomické observatoři na Univerzitě v Uppsale.

 

Časný život a vzdělání

Rodina Celsius pochází z fary na kopci Ovanåker v Hälsinglandu. Anders Celsius byl syn astronoma Nilse Celsiuse (1658-1724) a Gunilly Spole (1672-1756), dcery profesora astronomie Anderse Spole. I dědečka Celsia Magnus Celsius byl významný učenec v astronomii a matematice, a strýc Olof Celsius byl prominentní filolog.

Talent a rodinné tradice znamenala, že Anders Celsius se stal profesorem astronomie na Uppsala University, a to už ve věku 29 let, v roce 1730, nicméně, protože po celé zemi nebyly žádné velké observatoře, tak se rozhodl cestovat po Evropě, navštívil mj. observatoře v Norimberku, Římě a Paříži.

V roce 1730 vydal publikaci Nova Methodus distantiam solis a terra determinandi (Nová metoda pro stanovení vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí).

Tvar Země a Tornedálská expedice

V Paříži se zúčastnil Celsius intenzivního vědeckého sporu o tvaru Země. Jedni se přikláněli na stranu Newtona, který tvrdil, že země je zploštělá na pólech, zatímco jiní souhlasili s Cassinim, který si myslel, že Země je jako citron nebo vejcem. K tomu, aby se tento broblém , tedy spor mohl vyřešit, tak potřebovali dva stupně měření, jeden blíže k rovníku, druhý blíže k pólu.

Francouzská akademie věd se rozhodla zaplatit tato měření. První expedice pod vedením Bouguera byla poslána v roce 1735 do Peru (území dnešního Ekvádoru) a ta trvala sedm let. Na návrh Celsia (od nápadu Polhema) se rozhodli poslat druhou výpravu vedenou Maupertuisem na Tornedalen 1736-37.Expedice se zúčastnili i Celsius, Anders Hellant a Jonas Meldercreutz. Postupnými měřeními délky jednoho stupně zeměpisné šířky dokázala Newtonovu hypotézu o zploštění Země na pólech.

Svou účastí na expedici se stal velmi známým, a tak mu švédské úřady poskytly finance na otevření Celsiovy observatoře. Observatoř byla otevřena roku 1741 a Celsius ji vybavil nejmodernějšími přístroji, které získal na svých cestách po cizině.

Celsiova astronomická observatoř (zdroj Wikipedie)

 

Celsius studoval i polární záře. Jako první si všiml souvislosti mezi polárními zářemi a poruchami magnetického pole Země. Jako první také změřil jasnost více než 300 hvězd s průměrnou chybou 0,4 mag.

Proslavil se roku 1742, kdy navrhl Celsiovu stodílkovou teplotní stupnici. Jeho stupnice ale byla původně obrácená, bod varu vody měl 0 a bod mrazu +100 stupňů. Do nám známého tvaru ji obrátil až Carl von Linné.

Starý kostel v Uppsale, kde je Anders Celsius pochován (zdroj Wikipedie)

 

Celsius zemřel v roce 1744 ve věku pouhých 43 let na tuberkulózu. Je pohřben v kostele ve staré Uppsale vedle svého dědečka.

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *