Allsång på Skansen

Jako správní milovníci Švédska určitě víte, co a kde je Skansen – stockholmský skanzen na ostrově Djurgården, podle kterého nesou své pojmenování všechny skanzeny (no, minimálně ty české určitě). Je to krásné místečko plné krojů, zvířátek, sklářů a dalších tradičních záležitostí, založené na konci 19. století, kdy se uvědomělí vlastenci začali obávat zmizení venkovské, lidové kultury. Ročně ho navštíví téměř jeden a půl milionu lidí.

Skupinová fotografie zaměstnanců Skansenu na ostrově Djurgården. Uprostřed zakladatel Skansenu Arthur Hazelius (foto G. Klemming | zdroj Wikipedia)
Skupinová fotografie zaměstnanců Skansenu na ostrově Djurgården. Uprostřed zakladatel Skansenu Arthur Hazelius (foto G. Klemming | zdroj Wikipedia)

Od 30. let 20. století se v tomto Skansenu pořádá tzv. Allsång, což je něco jako festival, na kterém zpívají největší švédské hvězdy písně, které publikum dobře zná a může si tím pádem zazpívat taky. Nejde však o jednorázovou záležitost – Allsång se odehrává každé úterý celých letních prázdnin mezi 8 a 9 večerní a od 90. let jej v přímém přenosu pravidelně vysílá Sveriges Television.

non surgical hair systems for men
Sven Lilja (zdroj Wikipedia)

Allsång samozřejmě nevypadal vždy tak, jako dnes. Vznikl vlastně spontánně, když Sven Lilja, dirigent a učitel zpěvu, pobídl 26. května 1935 posluchače na Sångens Dag (Den Zpěvu), aby se ke zpěvu přidali. Zavedl i tradici sprchování publika vodou z hadice, když bylo léto obzvláště teplé, a jednou se mu povedlo proudem vody zasáhnout i krále Gustava V. Král to však vzal s humorem, jen se zasmál, sundal si klobouk a prohlásil, že už bylo načase, aby ho někdo umyl.

V 50. letech začal zájem o Allsång upadat, ale 1957 se akce ujalo Sveriges Radio a reputace festivalu začala znovu stoupat. Postupně se z něj stával spíš program ke kafíčku pro seniory, ale když se moderátorem stal Lasse Berghagen, přetvořil ho tak, aby lákal i mladé lidi. Když se podíváte do publika dnes, uvidíte vskutku lidi všeho věku. A Allsång už není jen stockholmskou záležitostí, pořádá se i v Göteborgu nebo třeba v Gränně.

Super na Allsång je, že zpěvák od publika vyloženě očekává, že bude zpívat s ním, pohybuje se mezi diváky a často jim i strčí k ústům mikrofon, aby se opravdu zapojili. Znáte Busshuntera, že? Švéďák jak poleno. A takto to rozbalil na Allsången on.

Vy jako slavný zpěvák tam ani nemusíte zpívat svoje vlastní hity, úplně stačí i remaky nějakých fakt oldschool písní, jako zpívá třeba tady Måns Zemerlöw.

Zpívají se nejnovější popovky i staré šlágry. Hlavně je to celé velká sranda a musíte si to pořádně užít.

Zdroje

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *