Alfred Nobel

Alfred Bernhard Nobel, narozen 21. října 1833 ve Stockholmu, zemřel 10. prosince 1896 v San Remu, byl švédský chemik, vynálezce dynamitu a díky němu byla později také založena Nobelova cena. Na jeho počest byl po něm pojmenován chemický prvek nobelium.

Alfred Nobel v roce 1885 (zdroj Wikipedie)

 

Narodil se v bohaté stockholmské podnikatelské rodině. Byl třetím synem inženýra Immanuela Nobela (1801-1872) a Andriette Ahlsell Nobelové pocházející z bohaté rodiny. Když mu bylo devět let, přestěhoval se s rodiči do St. Petěrsburku, kde jeho otec podnikal. Měl velmi dobré soukromé vzdělání a v 17 letech mluvil nejen švédsky, ale také rusky, francouzsky, anglicky a německy. Měl veliké znalosti v oboru chemie. Věnoval se literatuře a přírodním vědám. Své vzdělání dokončil v Paříži a USA.

Bratři Nobelové (po směru hodinových ručiček) Robert, Alfred, Ludvig a dítě Emil. Foto ze St. Petěrsburgu okolo roku 1843 (zdroj Wikipedie)

 

Rodný dům Alfreda Nobela (foto Hbobrien, zdroj Wikipedie)

 

Na universitě v Turíně pracoval v laboratoři známého chemika Théophila-Jules Pelouzea. Tam také potkal italského chemika Ascania Sobrera, který v roce 1847 vynalezl vysoce výbušnou kapalinu – nitroglycerin.

Alfred se začal věnovat studiu výbušnin, zvláště problematice bezpečné výroby a manipulace s nitroglycerinem.

 

Chemické označení nitroglycerinu

Dynamit

V rodinné továrně v Helenborgu došlo k několika explozím. Při jedné z nich v roce 1864 zahynul Nobelův mladší bratr Emil a několik dalších zaměstnanců. Tehdy se Nobel zapřisáhl, že učiní práci s nitroglycerinem bezpečnější.

Výroba nitroglycerinu byla nebezpečná a ve Stockholmu byly veškeré pokusy s touto látkou zakázány. Nobel proto přesunul svou laboratoř na loď kotvící na jezeře Mälaren. Jeho snaha byla nakonec úspěšná. V roce 1867 si nechává patentovat dynamit. Smíšením kapalného nitroglycerinu s hlinkou vytvořil tvarovatelnou hmotu, se kterou lze bezpečně manipulovat. Sestrojil také rozbušku, která přivede kusy dynamitu k explozi. Rozbuška byla odpalována pomocí zápalné šňůry.

Vynález měl velký úspěch a dynamit se stal žádaným zbožím. Během času vybudoval továrny na 90 místech ve více než 20 státech. Nobel se věnoval rozvoji podnikání i rozvoji technologie výbušnin. Před svou smrtí vlastnil 355 patentů a nashromáždil obrovský majetek.

Patentová přihláška Alfreda Nobela na rozbušku a zásady prvního zapálení nitroglycerinu (zdroj Wikipedie)

 

Z dalších vynálezů lze jmenovat například trhavou želatinu (vyrobena z nitroglycerinu a střelné bavlny, patentována 1867), později modifikovanou dalšími látkami. Velký význam má dodnes bezdýmý střelný prach, založený opět na kombinaci nitroglycerinu, střelné bavlny a dalších látek. První verze se nazývala balistit, pozdější, používaná dodnes, kordit.

Nobelova cena

Alfréd Nobel nenáviděl vojny a i když byl z počátku přesvědčený, že právě dynamit je tou správnou pojistkou proti vojně, tak se mílil. Čím víc byl sužován výčitkami a pochybnostmi, protože věděl, že jeho vynález byl právě na vojenské účely zneužit. Měl srdeční problémy a přepracovaný a proto zanechal v Paříři 27. listopadu 1895 testament (poslední vůli). Příští tok 10. prosince 1896 zemřel v italském městě San Remo.

Testament Alfreda Nobela z 25. listopadu 1895 (zdroj Wikipedie)

 

Alfred Nobel ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. Tato cena (resp. finanční odměna k ní) je vyplácena pouze z peněz ze závěti, kterou spravuje švédská Akademie věd a Alfréd Nobel ji obdařil částkou 32 miliónů švédských korun. Ceny jsou vypláceny z úroků (asi 160.000 švédských korun). Nobelova cena byla poprvé udělena v roce 1901, roku 1968 bylo přidáno i ocenění za ekonomii. Dnes je Nobelova cena obecně považována za nejvyšší ocenění, jakého může umělec, vědec nebo státník dosáhnout.

Slavnostní předávání Nobelových cen za účasti královské rodiny (zdroj Wikipedie)

 

Divadlo

Poměrně málo známou skutečností je to, že v roce 1896 napsal divadelní hru Nemesis, která vyšla těsně před jeho smrtí. Hra byla označena za rouhačskou a málem se nedochovala.

Posmrtná maska Alfreda Nobela (foto Heinz Lücking, zdroj Wikipedie)

 

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Alfred Nobel

  • Profilový obrázek
    2014-03-11 (21:14)
    Permalink

    Velice dobře udělaná práce! Moc mi pomohla při mém studiu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *