A nehrabe ti už z té tmy a zimy…?

Řekl bych, že mnoho dotazů začínalo či končilo právě takto: “A nehrabe ti už z té tmy a zimy?” Ne, nehrabalo a ani nehrabe. Naopak, rok po přestěhování zpět do Česka mi to vlastně docela chybí.

Samozřejmě, že výrazně delší teplé počasí, vlastně i stabilnější, mi přijde docela příjemné. Ovšem třeba loni ty letní vedra byla až nesnesitelná. Pro toho, kdo má dovolenou nebo má bazén na dvorku či možnost se rychle a levně (rozuměj, nemusí platit vstupné na koupák) okoupat to je určitě super, ale pokud musíš do práce, tak žádná sláva.

Na co byste se tedy měli na cestě do Švédska připravit?

V první řadě je potřeba myslet na to, že Švédsko je na délku, resp. na výšku dlouhé přes 1500 kilometrů a tudíž nejen rozdíl teplot, ale světla a tmy, či dalších geografických vlivů je opravdu velmi, ale velmi značný. Tak třeba letos. Zatím co na jižní polovině Švédska je jaro už měsíc v plném proudu, tak před pár dny zažíval střed a severní polovina přívaly sněhu, které ten chabý pokus o jaro rychle uťaly.

Je v podstatě jedno zda jedete do Švédska v létě, v zimě či na podzim lovit na sever třeba polární záři, pokaždé se musíte připravit na nečekané změny počasí. Z domova jsme sice více méně zvyklí na to, že jaro a podzim už skoro nejsou. Na to, že zimy jsou krátké a na sněhu jen minimálně, pokud tedy nebydlíte na horách a tak nás zimou převážně doprovází led a studený vítr. Na to, že léto je vesměs relativně dlouhé a poslední léta více než suché až spalující. Ve Švédsku je to více na houpače než jsme zvyklí. Tedy, alespoň mě to takhle připadalo těch sedm let co jsem tam žil. Většinou jen zima nezklamala. Ta bývala opravdu bílá, studená a větrná. Jedno léto bylo dokonce i spalující, teploty dosahovaly až 30ti stupňů, ale většinou bývalo jen pár dní přes 20 stupňů. Je potřeba ovšem brát v potaz místo mého bydliště a tím byl Sundsvall na pobřeží Baltského moře a jeho umístění v samotném středu Švédska, tedy stejně daleko na jih jako na sever země.

Jako zářný příklad rok 2018. Takovou sněhovou nadílku Švédsko dlouho nepamatuje. Jen třeba u nás v Sundsvallu padl rekord. 175 centimetrů sněhu dosahovala tamní zimní pokrývka. A jestli se nepletu, tak snih zmizel až v květnu. Jen o pár dní byly v některých místech lokální záplavy a o pár týdnů hořelo skoro celé Švédsko z důvodu obrovského sucha, ale také za vydatné lidské hlouposti.

Takže aby bylo jasno. Na cestu do Švédska se dá připravit klasickým českým pořekadlem, které jistě všichni dobře znáte: “Není špatného počasí, ale jen špatného oblečení.”

Ta věčná tma…

Bože, vůbec mi to nevadilo a víte proč? Protože jsem byl stejně v práci, když bylo světlo a na tmu při cestě do práce a tmu cestou z práce jsem byl zvyklý i z domova. Navíc tím, že ve Švédsku je zima zimou a tudíž bílá, tak je světla stejně dost. Ve většině oken navíc svítí malé lampičky, které tu zimní atmosféru nádherně dotvářejí. Ve spojení se švédským vkusem pro interiéry je to jako pohádka. A hlavně, velmi rychle se to otočí. Zatím co v Česku se čas posouvá po minutce, tak třeba u nás to bylo po dvou (asi tak nějak) a za chvíli se mí rodiče divili a záviděli, že my máme ještě světlo a oni už dávno tmu. A kdo má problém se spánkem, tak přeci existují žaluzie a rolety, které se naprosto normálně používají. Já osobně s tím problém neměl, ba naopak. Večerní procházky nebo třeba si jít v deset večer za světla zaběhat, kdy je už venku jen pár lidí, doprava skoro žádná a kolem vládne už jen příroda. Ano, to mi chybí.

Pojďme si to tedy shrnout. Tma a zima mi nevadí, naopak mi chybí.

Žádný extrém není dobrý. Ideálně, kdyby to bylo jak to známe a pěkně popořadě, tedy jaro, léto, podzim a zima, ale to už asi nikdy nebude. 

Kdo by tedy potřeboval s počasím poradit, tak prosím…

Případně, můžete mrknout na konec stránky webu Sverige.cz, kde najdete předpověď pro 4 oblasti ve Švédsku, a to včetně času východu a západu slunce.

Takže závěrem těm na jihu, ať to léto v klidu přežijete a těm na severu, ať si to léto ve Švédsku pořádně užijete!

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *