„A jak dlouho zůstaneš?“

Nejdřív jsem zhlédla stovky videí o švédských stereotypech, přečetla desítky článků o tom, co je typicky švédské. Chtěla jsem totiž napsat, jak to vlastně vidím se švédskými stereotypy já. Určitě víte, jaké stereotypy myslím. Švédi jsou tak tiší, že prakticky nemluví, na zastávce autobusu se staví do metrových rozestupů, jsou blond a vysocí a mají těžké deprese.

Nakonec mi do ruky padla knížka Anderse Westberga s názvem Typiskt svenskt! Při jejím čtení jsem zauvažovala, co z toho, co je typicky švédské, jsem opravdu zažila na vlastní kůži a pro vás vybrala sedm nejpravdivějších stereotypů.

Tak tady jsou:

1. Komplex spasitelství

Podle Westberga Švédi velice rádi cestují do cizích zemí, aby viděli, o kolik to mají lepší. Z osobní zkušenosti pozoruji převážně zájem o Afriku a jiné rozvojové země, taktéž romantizování východní Evropy, Ruska převážně.

Z té druhé stránky potom nekritické vzhlížení k Americe, jelikož ta jediná je lepší než Švédsko.

2. Informovanost

Tak se mi do ruky dostává příručka k doučování jazyků a já si musím přečíst, jak má vypadat první hodina u mého nového studenta. Několik zcela zásadních pouček jsem se vám rozhodla předat:

Krok 1: Pozdrav rodinu. Pozdrav pevným stiskem ruky a udržuj oční kontakt. Má-li rodina nějaké domácí zvířátko, pozdrav ho až poté, co pozdravíš členy rodiny. Teprve potom se sehni, klekni si a pozdrav domácí zvířátko tím, že ho pohladíš a řekneš o něm něco pozitivního.

Uvažuju se strachem, co by se mohlo stát, kdybych pozdravila domácí zvířátko jako první.

3. Samostatnost

Westberg švédskou samostatnost definuje slovy „typický Švéd nerad zůstává někomu dlužen“. Nejdřív se chystám tento rys přeskočit, jelikož nemám žádnou osobní zkušenost, na které ji demonstrovat a potom čtu dál. „Už jste si někdy na podzim všimli stromů plných jablek, které nikdo nesbírá? Na posbírání jablek nemá nikdo čas, ale říct si někomu o to, aby je posbíral, třeba sousedovi, to by bylo nevhodné, člověk by pak byl sousedovi něco dlužný. Jeho samostatnost by byla ohrožena.“ A já dodávám a integrita taky. Švéd si rád řeší věci sám a nerad si říká o pomoc.

4. Bezpečnost

Správný Švéd nic nenechává náhodě. První informace v práci, na přednášce na univerzitě, na školení, na koncertě nebo na hodině salsy je a vždycky bude ta o výskytu únikových východů. Kde jsou, kolik jich je a jak se k nim co nejrychleji dostat.

Hlavně nenechat nic náhodě...
Hlavně nenechat nic náhodě…

Až ve Švédsku jsem si poprvé v životě pořídila reflexní vestu a bez ní nevycházím z domu. Konečně mám na kole přední a dokonce i zadní světlo. Jsem hrdou majitelkou čelovky, přilby, reflexního přívěsku (taktéž bez něj nevycházím) a pláštěnky, kterážto pokrývá většinu těla.

Jeden nikdy neví.

5. Místo

Sedět v autobuse jako Švéd...
Sedět v autobuse jako Švéd…

Westberg tvrdí, že Švéd má rád svůj prostor, což potvrzuje ten známý stereotyp o stání na zastávce v metrových rozestupech. Osobně mám ze zastávek jiný dojem, a to ten, že mě na zastávce autobusu vždy a za každých okolností někdo osloví a já tomu prostě nemůžu utéct. Neznámý člověk na zastávce okomentuje počasí, zeptá se, kdy jede autobus nebo si postěžuje, že autobus nejede. A moje snaha o metrový rozestup vůbec nepomáhá.

Na druhou stranu je tu ten podivný jev sezení v autobuse, a to tak, že dvojice přátel, kteří se spolu očividně baví, sedí přes uličku, každý na svém sedadle, místo, aby si prostě sedli k sobě? Proč?

6. Správná otázka

Již velice dávno jsem se naučila, že se smím Švéda zeptat na jeho zaměstnání, ale nesmím se zeptat, kolik vydělává, ani koho volí. A protože to nedělám, nevím, co by se stalo, kdybych to udělala. Někdo, kdo se odvážil?

7. Bra svenska

A nakonec, co nejčastěji uslyšíte od Švédů:

„Dobrá švédština!“ (Než mi došlo, že to říká opravdu každý a že jsem stejnou větu slyšela i ve chvíli, kdy jsem stěží uměla říct děkuju, dokonce mi to lichotilo.)

„Proč žiješ ve Švédsku?“ (viz. Práce, škola, láska)

A nakonec, ale rozhodně nejdůležitější otázka, která přichází vzápětí po dobré švédštině nebo komentáři, jak je vzrušující, že jsem se rozhodla žít právě ve Švédsku: „A jak dlouho zůstaneš?“

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

banner-vyuka-svedstiny-skype

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

4 komentáře: „„A jak dlouho zůstaneš?“

 • Profilový obrázek
  2016-04-06 (20:30)
  Permalink

  Já tedy nevím jestli to sem patří, ale mě se skoro všichni Švédi ptali na to, jestli hraji golf. Byli to muži (teda jestli je to genderově vyvážené, nevím).
  Jo a potom ještě to tajemství s číselným kódem k otevření dveří. To beru jako dost velký symbol důvěry.
  Konec hlášení v českém jazyce 🙂
  Hejsan!

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2016-04-05 (13:46)
  Permalink

  Ahoj, tak já se prvně zdravila se psem, který mě zastihl první u dveří a strhl většinu pozornosti a nic se nestalo 😀 Ale chtěla bych tě poprosit o radu. Projela jsem celý tvůj blog a super. Právě pracuju kousek na jih od Göteborg jako au pair. Do Švédska jsem přijela primárně za přítelem, který pochází z Jönköpingu, takže za ním zatím dojíždím na víkendy. A stejně jako ty jsem sem utekla z MU (pro změnu z FSS, ale tvoje komentáře ke studiu v Česku bych bez váhání podepsala) aniž bych dokončila studia. Ale zjišťuju, že prostě z 3500 SEK se tady vyžít moc nedá, zejména s ohledem na to, že z toho budu muset platit daně a ještě měsíčně jen za dopravu 2x týdně na výuku švédštiny do centra Göteborg a jednou týdně do Jönköpingu vyplácnu zhruba 1700 SEK. V létě se přítel plánuje stěhovat sem, takže to bude lepší, ale pořád to nebude ideální. Proto se chci zeptat jaká je šance tady ve Švédsku najít práci, když do léta budu mít hotovej pouze kurz A1 švédštiny, zejména pro někoho jako já, kdo nemá žádnou kvalifikaci a pouze ukončený gympl s maturitou. Nečekám, že bych našla super práci, je mi z tvých článků jasný, že pokud něco najdu, nebude to žádná sláva, ale bojím se, jestli bych vůbec pouze primárně s angličtinou něco mohla najít. Za každou radu budu neskutečně vděčná 🙂

  Reagovat
  • Profilový obrázek
   2016-04-06 (5:48)
   Permalink

   Ahoj Simono! Díky moc za komentář a za čtení mých článků! 🙂
   Otázka zní jestli jsi ochotná dělat jakkoukoliv práci. Pokud ano, se základy švédštiny a angličtinou je možné si najít práci v uklízecí firmě. Kdybys byla ve Stockholmu dám ti kontakt 🙂 V Jönköpingu neznám. Malé město většinou znamená míň možností, ale pokud je přítel švéd, třeba ti pomůže.
   Jinak všechno záleží…na náhodě, štěstí a hlavně kontaktech! Známn hodně lidí jen s angličtinou kteří mají přes známost výborný job.
   Osobně se mi začali otevírat dveře až se švédštinou a doufám v ještě větší otevření dveří, až dodělám švédskou uni. 🙂

   Já nabízím kurz švédštiny přes skype, kdybys měla zájem. 🙂 SFI a SAS jsou super, ale určitě je třeba hodně makat i sám. Doporučuju učit se co nejvíc švédštinu sama a potom si udělat test a ev.přeskočit rovnou do SAS 1, 2….

   Napiš kdybys měla ještě nějaké otázky.
   Lycka till! 🙂

   Reagovat
   • Profilový obrázek
    2016-04-07 (11:41)
    Permalink

    Ahoj, tack så mycket 🙂 Tím, že se bude přítel stěhovat v létě nebo na konci léta sem do Göteborg, tak bych hledala tady, tak to by neměl být takový problém. Aktuálně studuji švédštinu na placené Folketsuniversitet a co mi říkali ostatní tak je to prý o hodně lepší než SFI, ale jak píšeš je nutné hodně studovat sama, v čemž je aspoň být au pair super, protože mám dostatek času na samostudium. A taky jsem každodenně v kontaktu se švédštinou tak to mi taky hodně pomáhá. A pokud tu studuješ na univerzitě, tak stejně jako švédi dostáváš těch 3000 SEK měsíčně, nebo to se na cizince nevztahuje?
    Simona 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *