5. ročník festivalu SCANDI je za dveřmi

Už pátý ročník přehlídky současných severských filmů SCANDI přinese do českých kin kvalitní výběr novinek i starších oblíbených titulů z islandské, dánské, švédské a norské produkce.

Od 10. do 13. ledna nabídne v patnácti městech po celé republice dvě desítky filmů včetně distribučních premiér, mezi kterými bude například islandská tragikomedie Žena na válečné stezce nebo dánská komedie Svátky klidu a míru.

Přehlídka uvede filmy jak z distribuce Film Europe, tak z nabídky dalších distributorů – AČKF, Artcam Films nebo Pilot Film.

V čem to je, že nás skandinávská kinematografie tak fascinuje? Proč jsou v Česku hned tři přehlídky severského filmu a každý dobrý filmový festival řadí pravidelně do programu scandi novinky nebo hned celou sekci? Nejde o náhodu, ale o trend. O filmovou kvalitu, která se nedá popsat a asi ani kopírovat. Právě autentická severská filmová atmosféra je tím, co se nám tak moc na severských filmech líbí, a co v naší kinematografii nenajdeme,“ říká Ivan Hronec, ředitel distribuční společnosti Film Europe.

Nové a aktuální filmy

SCANDI se na rozdíl od jiných severských přehlídek zaměřuje na nové a aktuální filmy,“ připomíná Ivan Hronec. „Fokusem letošního ročníku je Island a klíčovým filmem Žena na válečné stezce (Woman at War) režiséra Benedikta Erlingsona, kterého vlastně SCANDI pro Česko a Slovensko objevilo, když uvedlo jeho film O koních a lidech. Film Žena na válečné stezce už má hlavní cenu sekce Týden kritiků z festivalu v Cannes, cenu LUX Prize Evropského parlamentu, nominaci na Nejlepší evropskou herečku pro Halldóru Geirharðsdóttir a jistě o něm ještě uslyšíme. Stejně jako o „povánoční“ komedii Svátky klidu a míru dánské herečky a režisérky Papriky Steen, anebo o Amatérech – podle Gotenborg Film Festivalu nejlepším skandinávském filmu roku 2018. Snažíme se vybrat a představit méně, ale kvalitu a kvalitně,“ dodává Ivan Hronec.

Žena na válečné stezce a další tváře severského filmu

Scandi bylo vždy oslavou různorodosti. Obdivuhodná schopnost severských kinematografií kombinovat různé žánry a pronikat do světového kontextu výraznými tvářemi svých hereckých hvězd se letos stala stěžejním tématem přehlídky. Proč? Ústředním filmem výběru je Žena na válečné stezce, zručná směsice černé komedie a dramatu o úzkosti ze stavu světa, která se stává součástí naší existence v éře pesimistických vyhlídek,“ říká dramaturg přehlídky Vít Schmarc.

Hrdinka filmu, kterou ztvárnila přísná Halldóra Geirharðsdóttir, je žena dvou tváří – v civilním životě spořádaná postarší dáma, v tajném odvážná ekoteroristka, která svými zručnými sabotážemi udivuje celý Island.

Co nám vlastně zbývá tváří v tvář neodvratné globální katastrofě? Čím může jednotlivec změnit běh světa a čelit pocitu bezmoci? Islandský režisér Benedikt Erlingsson dokáže o tíživém tématu vypovídat múzicky, srozumitelně a s bryskním nadhledem. Právě charakteristicky hraniční severský humor, který nabourává konvence a dotýká se palčivých záležitostí západní civilizace, prostupuje celou přehlídkou. Ta vedle aktuálních snímků představí i galerii podivínů v pestrém portfoliu komedií, při kterých mrze smích na rtech. Ať už jsou severské tváře smrtelně vážné, nebo se potměšile šklebí, jedno je jisté. Z paměti je hned tak nevytěsníte.
Vítejte v chladném světě samotářů, kteří nás učí lidské vřelosti.“  
Vít Schmarc

SCANDI 2019 představí celkem pět nových titulů, z nichž tři tituly budou uvedeny v české festivalové i distribuční premiéře či předpremiéře: titulní islandská Žena na válečné stezce (do kin vstoupí 31. 1.), dánská tragikomedie Svátky klidu a míru (do kin 10. 1.) a švédské drama Goliáš režiséra Petera Grönlunda (do kin 7. 2.). Dalšími novinkami, které po festivalových předpremiérách poputují do distribuce, jsou komedie Amatéři režisérky Gabriely Pichler (distribuční premiéra 17. 1.) a rodinné drama A dýchejte klidně islandské režisérky Ísold Uggadóttir, (distribuční premiéra 10. 1., distribuce Asociace českých filmových klubů).

Film A dýchejte klidně vzešel jako druhý vítěz z diváckého hlasování sekce LFŠ uvádí, která propojuje dvě ústřední aktivity AČFK, tedy festival a distribuci. Precizně vystavěný příběh ukazuje odvrácenou tvář Islandu a zároveň je manifestem síly a nezdolnosti ženství. Snímek, u něhož by vás nenapadlo, že se jedná o debut je našim dalším distribučním výletem do Skandinávie a vůbec prvním na ten zvláštní a specifický ostrov…,“ říká Jan Jílek, koordinátor distribuce AČFK.

Všechny nové tituly budou uvedeny v sekci SCANDI AKTUÁLNĚ, kde je doplní dva další snímky z uplynulého roku: norské drama podle skutečné události Utøya, 22. července (režie Erik Poppe, Norsko 2018) a fantasy thriller Tina a Vore (režie Ali Abbasi, Dásko/Norsko 2018).

V sekci SCANDI: KOMEDIE, ZE KTERÝCH MRAZÍ se diváci můžou těšit například na nejlepší evropský film roku 2017 – dánský Čtverec (režie Ruben Östlund) i další film režiséra Östlunda Vyšší moc, dále islandskou něžnou komedii Fúsi (režie Dagur Kári), švédského Muže jménem Ove (režie Hannes Holm), drsnou elegii O koních a lidech režiséra letošní novinky Žena na válečné stezce Benedikta Erlingssona a další…

SCANDI
Přehlídka současných severských filmů

10. – 13. 1. 2019

Praha | Brno | Frýdek Místek | Havířov | Hradec Králové | Jihlava | Karlovy Vary | Kolín | Krnov | Mariánské Lázně | Ostrava | Plzeň | Prostějov | Veselí nad Moravou | Zlín

1. SCANDI AKTUÁLNĚ
Nové filmy severských kinematografií za poslední rok

A DÝCHEJTE KLIDNĚ

Režie: Ísold Uggadóttir

ISL, SWE, BEL 2018, 95 minut, Distributor: AČFK

Okraj islandského poloostrova Reykjanes. Dvě ženy, jejichž osudy se na krátkou chvíli díky nepředvídatelným okolnostem prolnou. Mezi islandskou svobodnou matkou a africkou ženou žádající o politický azyl se vytvoří intimní pouto a obě začnou společně bojovat za to, aby se jejich životy vrátily na tu správnou cestu.

AMATÉŘI

Režie: Gabriela Pichler

SWE 2018, 102 minut, Distributor: Film Europe

Ospalé švédské městečko Lafors nutně potřebuje nakopnout. Postarat se o to má řetězec Superbilly. Aby město německý diskont přesvědčilo k investici, rozhodne se pořídit nabubřelé reklamní video, které vyzdvihne jeho klady. Proti se ale postaví Aida a Dana dvě dospívající dívky z imigrantských rodin. Vyzbrojené mobily a selfie tyčemi se rozhodnou dát hlas těm, kteří se do oficiální verze vyprávění o Laforsu nehodí.

GOLIÁŠ (premiéra)

Režie: Peter Grönlund

SWE 2018, 88 minut, Distributor: Film Europe

Pro sedmnáctiletého Kimmieho přichází dospělost až příliš rychle. Jeho otec nastupuje do vězení, aby si odpykal trest, a od syna se očekává, že naváže na jeho kriminální činnost. Kimmie ale není na něco podobného připravený. Drama zasazené do neutěšeného průmyslového města kdesi ve Švédsku je zneklidňujícím obrazem společenských proměn země i rozpadu tradičních patriarchálních struktur.

SVÁTKY KLIDU A MÍRU (premiéra)

Režie: Paprika Steen

DNK 2018, 101 minut, Distributor: Film Europe

Hořká komedie dánské herecké hvězdy Papriky Steen o tom, že rodina je největší požehnání… i prokletí. Svoje o tom ví Katrine, která se vždycky děsí vánočních svátků. Znamená to pro ni nejen vařit pro třináct členů rodiny, ale zároveň vyčerpávající diplomacii mezi jednotlivými aktéry. Letošní Vánoce jsou ale obzvlášť stresující, protože za sváteční stůl má zasednout i Katrinina sestra Patricia, která právě vyšla z protialkoholní léčebny.

TINA A VORE

Režie: Ali Abbasi

SWE, DNK 2018, 101 minut, Distributor: Pilot Film

Nepravděpodobná a odvážná směsice fantasy, hororu, Scandi noir a zrůdné romance nás zavádí na hranice na Dánska a Švédska, kde působí Tina, žena neobvyklého zjevu, a ještě neobvyklejších dovedností. Schopnost vycítit pocity druhých z ní dělá výtečnou celní úřednici, ale zároveň ji ještě více vytrhuje ze společnosti běžných lidí. Příchod podobně vyhlížejícího Voreho Tině umožní pochopit mystérium vlastní identity.

UTØYA, 22. ČERVENCE

Režie: Erik Poppe

NOR 2018, 92 minut, Distributor: Film Europe

Norský snímek Utøya, 22. července zachycuje masakr na letním táboře Svazu dělnické mládeže na ostrůvku u Osla v létě 2011. Skutečnou tragédii, při níž přišlo o život sedm desítek převážně mladých lidí, režisér Erik Poppe zpracoval jako drama natočené v reálném čase bez hudby a střihu – vytrvale sleduje mladou Kaju, která se snaží bezhlavé střílení přežít a zároveň najít v chaosu a panice svou mladší sestru.

ŽENA NA VÁLEČNÉ STEZCE (premiéra)

Režie: Benedikt Erlingsson

ISL, FRA, UKR 2018, 101 minut, Distributor: Film Europe

Je lepší metodou záchrany světa sabotáž stožárů vysokého napětí, nebo adoptování ukrajinského sirotka? Tuto otázku řeší svérázná „zenová teroristka“ ve šťavnatém, ironickém, nádherně nasnímaném a lahodně nazvučeném filmu Benedikta Erlingssona, který se podobně jako v povídkovém filmu O koních a lidech zabývá laskavými črtami islandské svéhlavosti.

2. SCANDI: KOMEDIE, ZE KTERÝCH MRAZÍ
Výběr severských černých komedií a tragikomedií z posledních let

BOJ SNĚŽNÉHO PLUHU S MAFIÍ

Režie: Hans Petter Moland

NOR / DNK /SWE (2014), 115 min, Distributor: Film Europe

Z Občana roku v jedné zapadlé norské vsi se vlivem tragické události stává obávaný zabiják mafiánů. Nils je pluhař, který udržuje cesty průjezdné. Po tragické ztrátě syna se ale z jeho pluhu stává nástroj pomsty. V černohumorné a nutně brutální tragikomedii Hans Petter Moland vytváří svéráznou severskou odpověď na žánr revenge movie.

ČTVEREC

Režie: Ruben Östlund

SWE, GER, FRA, DNK (2017), 142 minut, Distributor: Film Europe

Jak prodat myšlenku rovnosti a tolerance v mediálně přehlceném prostředí, které žije především virálními událostmi? Čtverec je konceptuální tragikomedie, která zkoumá jeden egoistický charakter i povýšené pokrytectví současných západních společností, které čelí zmatení jazyků, symbolů a hodnot.

FÚSI

Režie: Dagur Kári

ISL, DNK 2015, 93 minut, Distributor: Artcam Films

Fúsi, zavalitý čtyřicátník, sbírá odvahu vstoupit do dospělého světa. Dosud procházel životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládala rutina práce na letišti a stavění papírových modýlků tanků z druhé světové války. Pak ale do jeho života nečekaně vtrhne temperamentní žena a osmileté děvčátko a Fúsi je donucen to risknout. Protože životu se nelze vyhýbat věčně…

MRZOUT

Režie: Dome Karukoski

FIN 2014, 113 minut, Distributor: Film Europe

Mrzout je muž z minulosti. Ví, že lépe už bylo a nebude. Před vším moderním se zavírá, protože pro něj svět skončil rokem 1953. Z ulity ho vyžene až bolestivý úraz. Nutnost navštívit fyzioterapii v Helsinkách znamená pro starého muže celou řadu nepříjemných epizod – třeba jízdu autem, které řídí žena, nebo setkání se svým synem, ke kterému nikdy neměl příliš blízko.

MUŽ JMÉNEM OVE

Režie: Hannes Holm

SWE 2015, 116 minut, Distributor: AČFK

Ove je tvrdohlavý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů.

MY JSME NEJLEPŠÍ

Režie: Lukas Moodysson

SWE 2013, 102 minut, Distributor: Film Europe

Dvě třináctileté dívky Bobo a Klara vyrůstají ve Stockholmu 80. let a cítí se přehlížené vlastními rodiči. Jsou osamělé, naštvané, jen tak se potloukají po ulicích a rozhodnou se založit punkovou kapelu, i navzdory tomu, že neumí hrát na žádný hudební nástroj. Jejich protestsongy proti stavu světa začnou dávat smysl až ve chvíli, kdy se k nim připojí samotářská Hedvig.

O KONÍCH A LIDECH

Režie: Benedikt Erlingsson

ISL, NOR, DEU 2013, 81 minut, Distributor: Film Europe

Povídkový film o lásce lidí ke koním, lásce koní ke koním i k lidem a vztahu Islanďanů k vlastní krajině. Benedikt Erlingsson natočil úsporný, lakonický a nepodbízivě vtipný portrét krajiny a lidí, kteří v ní žijí. S něžným pobavením před divákem otevírá galerii fotogenických záběrů, osře řezaných tváří a lidských i zvířecích nedokonalostí.

O KUŘATECH A LIDECH

Režie: Anders Thomas Jensen

DNK, DEU 2015, 104 minut, Distributor: Film Europe

Gabriel a Elias se u smrtelného lože svého otce dozví, že jsou adoptovaní. Jejich biologickým otcem je Evelio Thanatos, odborník na výzkum kmenových buněk. Po příjezdu na ostrov Ork bratři zjistí, že mají další tři sourozence – velmi neortodoxní sourozence. Jako zkultivovat trio neotesaných buranů, kteří chodí spát se slepicemi a pro ránu nejdou daleko?

POTVORA

Režie: Christian Tafdrup

DNK 2017, 86 minut, Distributor: Film Europe

Rasmus a Maria se poznají na party a prvotní flirt nabere rychlé grády. Maria se nastěhuje do Rasmusova bytu a po malých krůčcích si podmiňuje jeho životní prostor. Je to nevyrovnaný pár. Maria je cílevědomá, dominantní, Rasmus jako by tápal mezi pubertou a dospělostí. Christian Tafdrup v civilně natočeném dramatu výstižně zachycuje všední vztahové situace.

ŘEZNÍCI

Režie: Anders Thomas Jensen

DNK 2003, 100 minut, Distributor: Film Europe

Svend a Bjarne pracují v malém městečku jako řezníci pod značně nerudným majitelem. Jednoho dne je ale ponižování omrzí a postaví se na vlastní nohy. Jenže v podnikání nemají štěstí. To se změní ve chvíli, kdy jim štěstěna přihraje do ruky maso, které chutná trochu jako kuřecí, ale kuřecí to není. Černá komedie o outsiderech, kteří chtějí obstát za každou cenu.

TAK PRAVIL BŮH

Režie: Henrik Ruben Genz

DNK 2017, 105 minut, Distributor: Film Europe

Jízlivý, sarkastický a dojemný rodinný portrét inspirovaný slavnou biografií dánského dramatika Jense Blendstrupa je zasazený do druhé poloviny 80. let, do doby, kdy explodoval Černobyl. Zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha podivných zálib. Nevšední tragikomedie o podivné lásce, odpuštění a polévce ze šnapsu.

VYŠŠÍ MOC

Režie: Ruben Östlund

SWE, FRA, NOR, DNK 2014, 120 minut, Distributor: Film Europe

Čtyřčlenná švédská rodina cestuje do francouzských Alp, aby si při lyžovaní oddychla a nerušeně spolu strávila pár vzácných volných dní. Dovolenkovou idylu s hřejivým sluncem a zasněženými velkolepými horami však naruší mohutná lavina, řítící se během oběda na otevřenou restauraci na terase. Rodinu však zavalí úplně jiným způsobem, než si myslíte…

ZABIJÁCI Z MALOMĚSTA

Režie: Ole Bornedal

DNK 2017, 90 minut, Distributor: Film Europe

Nekorektní dánská komedie o tom, že najmout si ruského vraha vás vyjde levněji než se rozvést. Otázka zní: stojí to za ty následky? Když hledáte fajnové řemeslníky, Iba a Edwarda rozhodně nevolejte. Jsou to totiž flákači a hochštapleři. Přesto si slušně vydělávají. V cestě ke štěstí jim ale stojí otravné manželky? Co s nimi? Ib a Edward mají řešení, které mluví rusky.

Další informace nejen o filmech, ale i termínech najdete na stránkách SCANDI.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *