5 let manželství v samotném středu Švédska

Je to tak přátelé, už 5 let s jednou ženou. Přesně na den je to 5 roků co jsme oficiálně pan Stanco a paní Stanco, páč ve Švédsku nemají háčky a žádné ová. Včera byl Midsommar a celé Švédsko slavilo a hlavně pilo, takže by mohlo být venku málo lidí. Já miluji hory, kopce, lesy, louky a široké a daleké výhledy a tak přeci musí být místo, které to vše bude moct splňovat a kde strávím onen „vyjímečný“ den se svou ženou Petrou, našimi ratolestmi a psí slečnou Fijou.

To je on, středobod, tedy sveriges geografiska mittpunkt, tentokrát v obležení mých dětí…

Takové místo je a já ho našel. Samozřejmě, plno z vás by určitě našlo krásnější a určitě i romantičtější místa, ale my byli a jsme šťastní i tam. Už přes 5 let co žiji ve Švédsku vím, že město Sundsvall, kde bydlíme, je známo jako střed Švédska, resp. půle cesty mezi severem a jihem. Tak v tom případě ten geografický bod nebo-li středobod Švédska musí být blízko. A ano, je! Jen pouhých 70 kilometrů na západ.

Venku mělo být opět vedro, byť s oblačností, ale krásně. Trávit to ve městě? Ne, díky, nechceme. Trávit to u vody? No nevím, ještě u nás na severu docela ledová. Strávit to v přírodě? Jasná volba. Děti se vyběhají na čerstvém vzduchu, pes se unaví. Moje žena se také vyvenčí, po pár dnech, kdy její tělo stávkovalo a já? No přeci budu nabírat energii, protože jsem v lese, bez kterého si svůj život představit nemohu, dále budu trénovat s mým Nikonem a hlavně, budu mít další téma a tip pro vás, kteří se do Švédska chystáte a kteří míříte severněji než jenom do Stockholmu.

Flataklocken | Sveriges geografiska mittpunkt

Člověk možná ani nemusí být znalec švédštiny, aby z nadpisu pochopil o co jde. Ano, jde o geografický střed Švédska. Hodně lidí míří na sever Evropy, na Nordkapp, který leží v Norsku, ale kolik z vás bylo ve středu nějaké země? Vsadím se, že většina z vás asi spíše přemýšlí a nejsevernějším, nejjížnějším, nejzápadnějším, nejvýchodnějším, nejvyšším, nejhlubším, ale kolik z vás o středu? Nebudu dělat chytrýho, já taky patřím k té první a majoritní skupině. Středoboďák jsem až ode dneška.

Když někde jedu, tak si o tom místě nejprve zjišťuji všechny možné dostupné informace. Ani dnes tomu nebylo jinak. Takže teď už vím, že v roce 1947 na podnět novináře Gustafa von Platena byl proveden výpočet profesory Nilsem Fribergem a Torem Andeldorfem z geografického oddělní Stockholmské University. K určení onoho bodu byla použita metota těžiště geometrického obrazce Švédska. Prostě a jednoduše vyrobili model Švédska, včetně ostrovů Öland a Gotland, z lepenky a postavili jej na jehlu. Těžiště modelu bylo určeno jako geografický střed Švédska a ten leží na kopci Flataklocken u obce Munkbysjön, okrese Ånge kommun, v kraji Medelpad, resp. Västernorrland.

svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-01
Výhledy z Flataklocken mě uchvátily sotva jsem opustil auto.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-02
Na vrcholku je příjemná chata, kde si můžete přes léto od 11 do 17 hodiny zakoupit drobné občerstvení.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-03
Roste mi nástupce. Lilemana jsme také nemohli z parkoviště dostat. My popravdě ani nechtěli, protože on byl tak sladký.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-04
…sorry, ale mám těch fotek hrubo přes sto, a to jsme tam byli jen něco málo přes hodinku.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-06
Děti stále v pohybu…
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-07
…a tak jsem zavelel k obědu a jak se hned slétli i se svými batůžky.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-08
Jedna pětiletá. Snad mě žena nezabije až zjistí, že to takhle veřejně pouštím do světa…
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-09
Slečna Fia si raději ustlala pod stolem a vše bedlivě sledovala… až vůně zmrzliny ji zvedla na nohy.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-10
Mám já to, ale hodnou ženu. Dokonce mi kávu donesla. Jen musím ještě zkontrolovat zda mám zpět v peněžence mou platební kartu. Byla na mě nějak moc podezřele hodná…
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-11
Kochám se.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-12
…stále se kochám.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-13
Kdo nemá chuť sedět venku nebo chata je zavřena, tak má k dispozici třeba dřevěný přístřešek s ochništěm a výhledem.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-14
Moje děti milují psy, resp. snad všechna zvířátka, a to včetně much. Za 2 vteřiny už mačkaly tu plyšovou kuličku úplně všechny.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-15
Tati, vždy připravená! Pozoruji dáli…
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-16
…a opět zdrháme.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-17
To bych nebyl já, abych nezalehl a udělal i nějaké to fotky té přírody úplně dole, kterou mnoho jen překročí a ona přitom tak žije.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-18
I ta nejmenší kytka či květ mě zajímají.
...a tudle taky neznám....
…a tudle taky neznám….
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-21
…poslední přírodní na cestu.
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-19
Tati, ale já ještě nechci jet domů….
svedsko-sverige-sveriges-geografiska-mittpunkt-20
…okej, ale tak poslední pohled do okolí a fat musíme. Jinak se tu uvaříme. Počasí totiž bylo opravdu luxusní.

To by ovšem nebyli Švédové, aby něco bylo tak jednoznačné a aby se tedy nenadržovalo jednomu bodu, tak je pro jistotu ještě jeden střed Švédska, a to je Ytterhogdal v Hälsingland, který je jen o pár kilometrů západněji od místa, kde jsme byli my. Výpočet tohoto bohu vychází z metodiky výpočtu zeměpisné šířky k bodu na půli cesty mezi nejsevernějším (Treriksröset) a nejjižnějším (jižním cípu Skåne) bodem, kdy je následně na oné spojnici udělána vodorovná čára a je označen bod, který je přesnou polovinou mezi východní a západní hranicí Švédska v této zeměpisné šířce.

Ať už to je tak nebo tak, všude je krásně. Na vrcholku toho našeho středobodu je krásná chatka, která je otevřená přes léto od 11 do 17 hodin, kde si můžete zakoupit základní občerstvení, schovat se před nepřízní počasí nebo za odskočit na WC, které je pochopitelně uzpůsobené i invalidům a maminkám, které potřebují přebalit své ratolesti. Vítejte ve Švédsku.

[wpgmza id=“115″]

 

Kdo pojede na trase Sundsvall-Trondheim po silnici E14, tak si může odpočinou na tomto „vyjímečném“ místě, které leží jen 10 minut od sjezdu z této trasy. Když už nic, tak aspoň můžete říct, že jste byli uprostřed!

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7000 a upraveny v programu Zoner Photo Studio

zoner-photo-studio-banner-600-100

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *