4. Severský filmový podzim 2013, rozhovor s Kateřinou Kociánovou

4. Severský filmový podzim 2013 už za pár týdnů otevře své brány v několika českých městech a vy tak dostanete možnost nasát trochu te skandinávské atmosféry.

Kokpit (Švédská komedie)
Švédská komedie Kokpit (zdroj Severský filmový klub)

 

Někteří z vás už pravděpodobně navštívili i předcházející ročníky nebo Severské filmové zimy, takže víte co vás asi čeká, ale určitě se najde spousta těch, kteří ještě to potěšení neměli. Proto jsem se obrátil na Kateřinu Kociánovou, PR manažerku Severského filmového klubu, aby nám letošní ročník trošku více přiblížila.

První krok, tedy zajištění financí na letošní ročník Severského filmového podzimu jste úspěšně zvládli, a to i díky kampani na serveru HitHit.com. Byl to největší oříšek v rámci příprav pro letošní rok? 

Ano, byl. Každopádně moc děkujeme za podporu fanoušků i fanynek! Bez nich by festival nebyl. Přesto nám ale stále chybí sponzor – může jich být i více – který by poskytl finance pro festival. Pokud by mezi čtenáři někdo takový byl, tak budeme rádi, když se ozve přímo mně. Ještě stále nám chybí zdroje na zajištění některých důležitých věcí. Nápadů může být milión, otázka je – kdo je zrealizuje? Člověk si nedovede představit, kolik je za tím práce, dokud se do toho nepustí.

Pojďme ovšem k tomu co všechny zajímá nejvíce, a to na jaké filmové lahůdky se můžou diváci nejvíce těšit a z jakých států se Vám podařilo pro diváka filmy zajistit?

Je z čeho vybírat. Když se ptám lidí okolo, co je napadne, když se řekne severský film, většinou reagují typicky – deprese, náročné témata. I komedie bývají spíše drsné a černé. Tvůrci nešetří ani diváka, ani filmové postavy, ukazují život takový, jaký je i ve své absurdnosti. Severské filmy jsou svou atmosférou pro mě velmi přitažlivé.

Letošní přehlídku uvede film z roku 1960 – Baronka od benzínové pumpy – o tom, že můžete být baronkou a ani o tom nevíte. Kdo má rád filmy pro pamětníky, tak by si určitě neměl nechat ujít.

Norský film Dívka s pomeranči (zdroj Severský filmový klub)
Norský film Dívka s pomeranči (zdroj Severský filmový klub)

 

Příznivci knih Josteina Gaardera se mohou těšit na filmové zpracování dvou jeho románů, konkrétně na filmy Dívka s pomeranči a Jen v zrcadle, jako v hádance.

Do programu je zařazeno také několik debutů nadějných severských režisérů. Do této skupiny patří například norské drama Do tmy, režiséra Thomase Wangsmo, které pojednává o tom, jak do života dvou rodin v sousedství zasáhne tragická nehoda, nebo švédská komedie Výpadky proudu, režiséra Patricka Eklunda, která se zamýšlí o vlivu moderních technologií na náš život. Debutem je i finská komedie plná záměn a nedorozumění režiséra Teemu Nikki Třikrát Simo. Děj filmu nás zavede do současných Helsinek a sleduje příběh dvou zlodějů, kteří se čím dál více zaplétají do svých lží.

Vím, že to teď nebude asi nejšťastnější otázka, ale dokázala by jste říct, jaký film z jednotlivé země, by si divák neměl rozhodně nechat ujít? Případně co je asi největší filmovou lahůdkou v letošní nabídce?

Na základě hlasování v divácké anketě bude do programu opět zařazena dnes již kultovní dánská komedie Adamova jablka. Ta vypráví příběh o neonacistovi Adamovi, odsouzeném k veřejně prospěšným pracím na venkovské faře, a jeho střetu s knězem oslepeným bezmeznou vírou v dobro. Faráře Ivana, který zoufale popírá existenci špatných skutečností, ztvárnil i českým divákům známý Mads Mikkelsen.

Kultovní dánská komedie Adamova jablka (zdroj Severský filmový klub)
Kultovní dánská komedie Adamova jablka (zdroj Severský filmový klub)

 

Norsko bude zastoupené oscarovým snímkem z roku 2012 Kon-Tiki o slavném norském mořeplavci Thoru Heyerdahlovi, který společně s pěti přáteli podnikl 101 dní trvající velmi nebezpečnou plavbu napříč Tichým oceánem, aby dokázal svou teorii o tom, jak byla osídlena Polynésie.

Norský oskarový film z roku 2012 Kon-Tiki (zdroj Severský filmový klub)
Norský oskarový film z roku 2012 Kon-Tiki (zdroj Severský filmový klub)

 

Na závěr by asi bylo dobré zmínit v jakých městech můžou lidé 4. Severský filmový podzim 2013 navštívit a zda se ve všech městech budou hrát stejné filmy nebo zda budou některá města obsahově bohatší.

Přehlídka odstartuje 28. října poprvé ve své historii v krásném pražském kině Lucerna a v době do 20. listopadu navštíví dalších jedenáct měst – Brno, Ostravu, Plzeň, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Zlín, Litoměřice, Teplice, Choceň, Jičín a Jeseník.

Je to různé, nejpřehlednější je to na našem webu www.sfklub.cz. Tam se diváci zorientují, kde a kdy jaký film hrajeme.

Tímto je všechny zveme a samozřejmě i jejich kamarády.

Děkuji za rozhovor!

 

Aktuální informace o 4. Severském filmovém podzimu 2013 můžete tedy najít na webové stránce Severského filmového klubu www.sfklub.cz.

SFP2013

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *