10 zajímavostí, které jste o Stockholmu možná nevěděli

Hlavní město Švédska, Stockholm, překvapí turisty svojí pohodovou atmosférou, všudypřítomnou vodní plochou a krásnými památkami. Stockholm je pro turisty na hlavní město malý, tichý, čistý a klidný. Právem je tato metropole označována za Benátky severu. Poodhalme zajímavosti města, které leží na 14 ostrovech!

Šetrný přístup k přírodě

Švédi jsou známí svým blízkým vztahem k přírodě. Při slunečných dnech není obyvatele hlavního města, který by zůstal doma. Lidé se tak zásobují světlem a energií do studených, tmavých dní. Obyvatelé hlavního města Švédska si velice zakládají na životním prostředí. Na srdci jim leží trvalé snížení škodlivých emisí. Smog a hluk ve Stockholmu nenajdete. Od roku 2007 všechna auta musí platit vjezd do hlavního města. Díky tomuto opatření se snížil provoz ve městě. Navíc má Stockholm kvalitní síť železniční a autobusové dopravy, stejně jako metra. Většina obyvatel auto nechává doma a využívají městskou hromadnou dopravu. Zajímavostí je, že autobusy v hlavní metropoli Švédska jezdí na bioplyn, příměstské vlaky, tramvaje a metro využívají ekologicky vyráběný proud. Dokonce necelá polovina osobních aut ve Stockholmu je s ekologickým pohonem.

Ekologický trend vládne celým městem, a proto ve Stockholmu je jedno z nejčistších ovzduší v Evropě. Stockholm dokonce získal v roce 2010 ocenění „Evropské zelené město roku“. Vodní plocha, která pokrývá třetinu hlavního města je tak čistá, že se obyvatelé bez obav můžou koupat a chytat ryby na udici! V letních měsících jsou přístupy do vody přeplněné obyvateli Stockholmu. A v zimě? Když vodní plocha zamrzne, vyráží se bruslit.

Hala Globen – největší budova netradiční architektury na světě

19. února roku 1989 byla při příležitosti Mistrovství světa v ledním hokeji slavnostně otevřena multifunkční aréna v hlavním městě Švédska, ve Stockholmu. Jedná se tak o největší stavbu půlkulového tvaru na světě. Její průměr je neuvěřitelných 110 metrů a vnitřní výška dosahuje 85 metrů. Stavba je nepřehlédnutelná i v noci, kdy je celá budova barevně osvětlena. Aréna disponuje cca 13.000 místy k sezení na hokej a cca 16.000 místy k sezení na koncerty. Hala Globen (taktéž Ericsson Globe) je domácím stadionem švédské hokejové reprezentace Tre Kronor.

Hlavními architekty této pozoruhodné haly jsou Svant Berga a Larsa Vretblada. Hala slouží primárně k hokejovým zápasům, dokonce se zde několikrát odehrálo Mistrovství světa v ledním hokeji. Hala slouží taktéž jako koncertní hala a vystupovali zde například Madonna, U2 či Lady Gaga. Zajímavostí je, že při návštěvě papeže Jana Pavla II. sloužila aréna jako místo setkání věřících se svatým otcem. Kromě muzea sportu je možné projet se lanovkou až na vrchol haly do úctyhodných 130 metrů nad zemí.

Národní romantismus

Ve stylu Národního romantismu je postavena jedna z nejvýznamnějších budov ve Stockholmu, radnice. Záměrem architekta Ragnara Östberga bylo, aby vše, co bude použito na stavbu budovy, pocházelo výhradně ze Švédska. Odtud označení Národní romantismus. V hlavním městě můžete v tomto stylu obdivovat také Severské muzeum na ostrově Djurgården.

Lesní hřbitov, památka UNESCO

V roce 1915 byl ve Stockholmu zbudován hřbitov, který je od roku 1994 zapsán mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Obrovský lesní hřbitov (švédsky: Skogskyrkogården) o ploše 102 hektarů harmonicky a nenásilně splývá s přírodou. Hřbitovní areál Vás uchvátí svoji přirozeností, jednoduchou krásou a tmavými borovicemi. S návrhem hřbitova zvítězili v architektonické soutěži architekti Gunnar Asplund a Sigurd Lewerentz. Na tomto jednom z největších hřbitovů ve Švédsku se nachází okolo 100.000 hrobů, lesní kaple a lesní krematorium s křížem. Je zde pohřbena filmová herečka Greta Garbo, která zemřela v roce 1990 v New Yorku a o devět let později byla pohřbena ve Stockholmu.

Národní park v centru švédské hlavní metropole

Celou třetinu hlavního města pokrývá zeleň – staré stromy, keře a tráva, všude kam oko dohlédne. Která metropole na světě se může pochlubit tím, že v centru hlavního města má národní park? Jedinou metropolí, která má národní park přímo v centru, je Stockholm. Národní park Ekoparken o rozloze 27 km² byl založen v roce 1995. Park je hojně navštěvován nejenom v letních měsících jak obyvateli, tak turisty, ale taktéž i v zimních měsících je pro každého Švéda povinností vyjít si i kdyby na krátkou procházku do přírody. Švédové musí být stále v kontaktu s přírodou.

Největší koncentrace muzeí

Stockholm se může pyšnit mimo jiné taky tím, že na poměrně malé město, i když hlavní, má velký počet muzeí. Někde se uvádí okolo 80 až 100 muzei.

Mezi nejvýznamnější muzea patří Muzeum lodi Vasa, ve kterém se nachází obrovská loď, která se v roce 1628 potopila ve stockholmském přístavu krátce po vyplutí, dále pak Skanzen, který je současně nejstarším skanzenem na světě, Severské muzeum, které se věnuje švédské kulturní historii, Muzeum středověku, které zachycuje život v období středověku, Nobelovo muzeum, které zachycuje historii předávání těchto cen či Historické muzeum, které přináší turistům dějiny Švédska od doby kamenné až po středověk. Milovníci muzeí si přijdou zkrátka ve Stockholmu na své.

Nejvyšší stavba Stockholmu

Nejkrásnější pohled na hlavní město Švédského království je zaručeně z nejvyšší věže Stockholmu s Kaknästornet (věž Kaknäs). Stavba věže započala v roce 1964 a v roce 1967 byla dostavěna. Hlavními architekty této vyhlídkové věže jsou Hans Borgström a Bengt Lindroos. Jméno dostala podle středověké vesnice, která se na tomto území nalézala. V dnešní době slouží věž jako vyhlídka pro turisty, centrální vysílač pro celé Švédsko a jako vysílač pro rozhlas a televizi. Se svými 155 metry se jedná o nejvyšší stavbu Stockholmu.

Nejdelší umělecká galerie na světě

Stockholmské metro neboli tunnelbana (T-bana) bylo postaveno v hlavním městě v roce 1950. Systém se skládá ze tří barev: červená, modrá a zelená. Jedná se unikátní umělecké metro na světě. Pět let po otevření prvních linek přišli s nápadem architekti Siri Derkert a Vera Nilsson vyzdobit právě zbudované části metra. Jezdit metrem ve švédské metropoli je skutečným zážitkem. Jediné co potřebujete, je platná jízdenka.

Proč se Stockholm stal místem předávání Nobelových cen?

Nobelova cena je prestižní ocenění udělované každoročně 10. prosince v budově Konserthuset u Hötorget a v budově radnice ve Stockholmu poté probíhá slavnostní banket. Nobelovu cenu slavnostně předává král Švédska lidem, kteří udělali zásadní vědecký objev či byli jinak přínosní pro lidstvo. Nobelova cena se uděluje za literaturu, fyziku, lékařství nebo chemii. Název je odvozen podle jejího autora Alfréda Nobela, který měl vynikající znalosti v oboru chemie. Alfréd Nobel se narodil ve Stockholmu. Jeho koníčkem byly především výbušniny.

Po tragédii v rodinné továrně, ve které došlo k výbuchu, a ve které tragicky zahynul jeho bratr, Alfréd přesunul svoji laboratoř na jezero Mälaren ve Stockholmu, aby nebyl nikdo ohrožen na životě, pokud by zase došlo k nějaké nehodě. V 19. století si nechává patentovat dynamit, který mu přinesl obrovský úspěch. Majetek, nashromážděný díky patentům, které vlastnil, věnoval do stockholmského fondu, z něhož se každoročně uděluje cena za přínosné objevy, mír ve světě či literární tvorbu. Poprvé byla Nobelova cena udělena v roce 1901. Výjimku tvoří Nobelova cena za mír, které je udělována v Norsku.

Kdo nastoupí na trůn po současném panovníkovi?

Současný panovník Švédského království Karel XVI. Gustav vládne království už celých 42 let. Se svojí manželkou Sylvií se seznámil na Letních olympijských hrách v roce 1972 v Mnichově. Královská pár má 3 děti: Victorii, Karla Filipa a nejmladší princeznu Madeleine. Panovník si přál, aby na trůn po něm nastoupilo jeho druhorozené dítě, syn Karel Filip. Ten skutečně až do 7 měsíců svého života byl korunním princem. Ovšem novým zákonem z roku 1980 se vše změnilo. Zákon zrovnoprávnil mužské a ženské potomky na trůn a tak se nástupnicí trůnu stala nejstarší dcera, korunní princezna Victorie. Karel Filip se tak ocitl na třetím místě, za svojí starší sestrou a její dcerou Estelle.

Pokud si netroufáte vyrazit do Stockholmu na vlastní pěst nebo chcete mít prostě všechno pěkně zařízené, vydejte se na eurovíkend do Stockholmu s cestovní kanceláří Radynacestu.cz.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “10 zajímavostí, které jste o Stockholmu možná nevěděli

  • Profilový obrázek
    2015-10-16 (14:01)
    Permalink

    Prosím, opravte si tam ten rok, kdy Greta Garbo umřela… 1900 by bylo trochu brzo 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *