Recenze: Žena na válečné stezce

Žena na válečné stezce je film, který se prostě „musí“ líbit všem a to ať už tématem nebo prostředím, ve kterém se odehrává. Režisér Benedikt Erlingsson odvedl vskutku perfektní práci.

Hlavní představitelka Halla (Halldóra Geirharðsdóttir) je milá, příjemná a všímavá sbormistryně, do které by určitě nikdo neřekl, že to je ta Paní hor, která vyráží vybavena lukem, lanem, gumovými rukavicemi a dalšími proprietami do přírody sabotovat rozvody elektrické energie, aby ochromila zdejší továrnu na hliník.

Žena, která je přesvědčena, že se lidstvo žene do záhuby a více se zaměřuje na ekonomii a průmysl, než na ochranu životní prostředí pro další generace. Proto se rozhodla, že ona se postará o to, aby se to na Islandu změnilo. Jenže jednoho dne dostane dopis, na který již nečekala odpověď. Odeslala jej totiž před čtyřmi lety a od té doby se dost změnilo. Tehdy žádala o adopci. Nyní se musí rozhodnout zda přestat se sabotážemi nebo se vrhnout do nové role, a to matky čtyřleté holčičky Niny z Ukrajiny, která během bojů ztratila nejprve své rodiče a poté také babičku.

Halla se rozhodne, že nejprve musí dotáhnout do konce svůj boj za záchranu životního prostředí a poté se stane matkou. Tehdy vstupuje na pódium její dvojče Asa, která žije ve svém světě plném meditace a rovnováhy a je právě připravena na dva roky vyrazit do Indie…

Celý film provází nejen vážnost situace a aktuálně žhavých témat klimatických změn, ale také všude přítomnými komediální prvky, a to vše je doplněné nádhernou islandskou přírodou, fantastickou hudbou v podání islandské kapely či ukrajinských zpěvaček. Film má dynamiku, vtip a rozhodně stojí za shlédnutí! Je to již dlouho, kdy jsem se u film výborně bavil a zároveň mě dal popud se více zamyslet, jak mohu já přispět pro kvalitnější život příštích generací.

Žena na válečné stezce

V originále Kona fer í stríð (v angličtině Woman at War)
akční tragikomedie
Island / Francie / Ukrajina, 2018, 101 min
Režie: Benedikt Erlingsson
Scénář: Benedikt Erlingsson, Ólafur Egilsson
Hrají: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo Roman Estrada, Jörundur Ragnarsson…

Film do českých kin poprvé přivedla v rámci Přehlídky současných severských filmů SCANDI, filmová distribuční společnost Film Europe Media Company.

Pozn.: Fotografie a video je použito se svolením filmové distribuční společnosti Film Europe.

Related Post

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *