Jak se do Švédska dostat…?

Jak se do Švédska dostat byla první otázka, kterou jsem si v roce 2010 položil. Švédsko je sice v Evropě, ale tak nějak jsou severské státy (Norsko, Švédsko, Finsko a samozřejmě Island) překvapivě pro dopravu trošku bokem. Alespoň já jsem z toho měl takový pocit. Samozřejmě, že záleží také do jaké části Švédska chcete zavítat. Přeci jen je pátou největší zemí Evropy a vzdálenosti jsou tady vážně dost velké. Na přejetí autem celé země z jihu na sever či naopak budete potřebovat kolem 20-ti hodin.

Jaké jsou tedy možnosti?

Zkusme si říct, že cílem bude Stockholm a tam Vás zkusím nasměrovat.

Letecky

Výchozím a tedy nástupním místem berme letiště Praha-Ruzyně. Tady máte dvě možnosti a na to je potřeba si dát pozor. Stockholm má oficiálně 3 letiště, ale…

Stockholm – Arlanda

www.swedavia.se

Ikdyž je samotné letiště vzdálené od centra Stockholmu asi 40 km, tak mezi letištěm a městem funguje přímé autobusové, vlakové i taxi spojení, takže no problema 🙂

Stockholm – Bromma

www.brommaairport.se

Tady by jste se dostali jen kdyby jste letěli z Helsinek nebo Bruselu. Letiště Stockholm-Bromma není velké mezinárodní letiště, jen s vyjímkou mála přímých spojení s dalšími státy.

Stockholm – Skavsta

www.skavsta.se

Tak tady velký pozor. Toto letiště je vzdálené od Stockholmu asi 80 km a nachází se jižně u města Nyköping. Tady by jste mohli docela zaplakat…

Letenky  s dobrými cenami a často akčními lety můžete najít na vyhledávači Letuška.cz.

Autem

Tak tady se nabízí možnost z České republiky buď přes Polsko nebo přímo Německo a následně Dánsko. V Německu žádné mýtné ani dálniční znáku nepotřebujete (předpokládám, že pojedete osobním autem a ne nákladním). V Polsku by jste také neměli nic platit, ale záleží kudy pojedete. Na některých úsecích se platí mýtné a pozor! Platí se pouze v hotovosti, takže si nezapomeňte vybrat.

Německo by jste měli projet bez problémů, možná snad jen u Hamburku pokud pojedete od Berlína. Potom už vás čeká Dánsko. Tady musíte počítat s mýtným na dvou mostech, kterým se nevyhnete. V přepočtu na české koruny by jste se měli vyjít do 2.000 Kč, ale záleží na kurzu.

Autem a lodí

Pokud chcete využít lodní dopravy, tak si musíte vybrat mezi dlouhou cestou autem a krátkou lodí nebo naopak. Možností máte opět několik. Toto je jen výčet možných spojení, na které jsem narazil. Informace jsou ze stránek cestovní kanceláře ČEDOK.

Rostock (Německo) – Gedser (Dánsko)

Výhodné spojení z Německa do Dánska, které šetří nervy i čas, protože se vyhýbá přetíženým dálnicím v okolí Hamburku. Nejrychlejší spojení z České republiky do Kodaně a Skandinávie.

 • Provozuje – Scandlines
 • Frekvence spojů – pluje celoročně, 9x denně
 • Doba plavby – 1 hodina 45 minut
 • Orientační cena – od 2.000 Kč za auto + max. 9 osob (jednosměrný lístek), od 150 Kč za osobu (jednosměrný lístek)

Puttgarden (Německo) – Rodby (Dánsko)

Nejkratší a nejlevnější spojení mezi severním Německem a Dánskem vhodné pro cestovatele, kteří směřují do dánské metropole Kodaně a dále na sever.

 • Provozuje – Scandlines
 • Frekvence spojů – pluje celoročně, 24 x denně (každých 30 minut)
 • Doba plavby – 45 minut
 • Orientační cena – od 1.500 Kč za auto + max. 9 osob (jednosměrný lístek)

Rostock/Sassnitz (Německo) – Trelleborg (Švédsko)

Nejfrekventovanější a cenově velmi výhodné spojení mezi Německem a Švédskem.

 • provozuje – Scandlines
 • frekvence spojů – pluje celoročně, 3x denně (Rostock) nebo 5x denně (Sassnitz), u nočních plaveb z Rostocku možná kajuta
 • doba plavby – denní plavba 5 hodin 45 minut, noční plavba 7 hodin 30 minut (z Rostocku) nebo 3 hodiny 45 minut (ze Sassnitz)
 • orientační cena – od 2.500 Kč za auto + max. 9 osob (jednosměrný lístek – Sassnitz), od 300 Kč za osobu (jednosměrný lístek – Sassnitz), od 2.700 Kč za auto + max. 9 osob (jednosměrný lístek – Rostock), od 500 Kč za osobu (jednosměrný lístek – Rostock)

Kiel (Německo) – Göteborg (Švédsko)

Tradiční linka provozovaná již 40 let nočními trajekty vhodná pro cestovatele ze střední Evropy do centrální části Švédska a jižního Norska s výhodou úspory cesty přes jižní Švédsko a nabídkou odpočinku při tranzitním noclehu na lodi.

 • Provozuje – Stena Line
 • Frekvence spojů – pluje celoročně, 1x denně, plavby jsou pouze noční
 • Doba plavby – 14 hodin
 • Orientační cena – od 2.500 Kč za auto + max. 5 osob (jednosměrný lístek), kajuty jsou povinné

Gdaňsk (Polsko) – Nynäshamn (Švédsko)

Výhodné spojení z východního Polska do švédské metropole Stockholmu a centrálního Švédska za přijatelnou cenu.

 • Provozuje – Polferries
 • Frekvence spojů – pluje celoročně, 1x denně, pouze noční plavby
 • Doba plavby – 18 hodin
 • Orientační cena – od 4.400 Kč za. auto + max. 5 osob (jednosměrný lístek), od 1.500 Kč za osobu (jednosměrný lístek)

Swinoujscie (Polsko) – Ystad (Švédsko)

Velmi frekventované a nejkratší spojení z Polska do jižního Švédska. Výhodné pro turisty z ČR, kteří cestují do Švédska a nechtějí cestovat po přetížených dálnicích ve východním Německu.

 • Provozuje – Polferries
 • Frekvence spojů – pluje celoročně, 1x denně
 • Doba plavby – 7 hodin
 • Orientační cena – od 2.000 Kč za. auto + 1 osoba (jednosměrný lístek), od 1.400 Kč za osobu (jednosměrný lístek)

Další možnosti samozřejmě neodmítám, jen je nemám vyzkoušené či jsou na mě moc náročné, třeba takové kolo 🙂

Related Post

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

25 komentářů: „Jak se do Švédska dostat…?

 • 2018-01-29 (11:43)
  Permalink

  Dobrý den prosím Vás v létě se chystáme s rodinou do Umea. Chtěla jsem se zeptat jestli je možné nám naplánoval cestu tam přes most do Dánska protože je to krásná krajina tak nějaké místa kam se podivat po cestě do švédska a zpět bychom chtěli lodi kvůli dětem. Pojedeme autem tak i prosím kde se platí poplatky a cca kolik. Moc děkuji Svobodová

  Reagovat
 • 2016-06-11 (18:01)
  Permalink

  Dobry večer
  mohol by mi niekto poradit ako to prebieha pri ceste do Švedska na trajekte. Mam na mysli ako kupit lodny listok komu ho ukazat kde sa zaradit …trochu taky navod 🙂

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2016-06-11 (18:50)
   Permalink

   Dobrý večer, je to docela jednoduché. Netřeba se čehokoliv bát.
   Lístek si můžete koupit u společnosti, která loďní dopravu provozuje nebo u zprostředkovatele, třeba jako českého Čedoku. Lístek si vytisknete a vezmete sebou. Když budete přijíždět do města odkud loď vyplouvá, tak vás budou navigovat ukazatele přesně na místo kde se naloďuje na konkrétní směr. Stejné to je v Polsku i Německu. Takže třeba když byste jel z polského Gdaňku, tak budete sledovat značku (loď) s nápisem Nynäshamn, což je město a přístav ve Švédsku, kam loď pluje. Tam již budou stát auta před areálem. V určitou dobu se otevřou brány a vy přijede k místu, kde vám vymění lístek/doklad za lodní lístek. Dále budete následovat příkazy přístávního personálu, který auta směřuje do lodi a jeho jednotlivých pater.
   Po nalodění je potřeba opustit podpalubí (zamknout auto), protože v době plavby nesmí být nikdo v autech. Když se budete blížit do cílového přístavu, tak budete následovat dav, který půjde zpět do podpalubí k autům. Po přistání vyjedete ven z lodi a budete se řadit opět dle ukazatelů, jako třeba z EU nebo mimo EU, kde pochopitelně probíhá prohlídka pasů, případně zavazadel. U Vás jako Slováka to je jednoduché, takže EU a nic se neděje. Možná vás pozdraví celník a to je tak asi všechno.
   Následuje směr vaší dovolené nebo pracovní cesty. Jak říkám, žádný problém a to člověk nemusí umět ani jazyk 😉

   Reagovat
 • 2016-05-25 (6:43)
  Permalink

  Dobrý den, letos se chystáme na výpravu Švédskem a Norskem. Chtěla bych se zeptat, kolik doporučujete vzít si hotovosti na osobu na den. Jedeme autem, ubytovaní kempy a chatky, ale pokud to počasí dovolí budeme využívat allemansrätt, jídlo chceme kupovat v supermarketech.
  Děkuji

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2016-06-01 (18:50)
   Permalink

   Ahoj, omlouvám se, že reaguji opožděně, ale snad ještě v čas.
   Co se týče hotovosti, tak Švédsko a Norsko jsou rozhodě země, kde hotovost nepotřebuješ v podstatě vůbec, protože skoro všechno a všude se dá platit kartou. Já žiju ve Švédsku 5 let a v hotovosti si platím jen pizzu každý pátek v práci, kterou nám vozí poslíček z pizzerie. A i tomu je teď konec, protože začali využívat službu Swish, kde posíláme peníze zasláním na telefonní číslo přes aplikaci v mobilu. U většiny lidí tady uvidíš mobil v pouzdru, kde můžeš vložit platební kartu, řidičák nebo jinou kartu a někdo tam mám třeba zasunutou stovku.
   Pokud bych měl tedy doporučit, tak myslím, že víc jak 1000:- SEK bych nebral. Ideálně v menších bankovkách pochopitelně. Bankomaty jsou ostatně všude.
   Přeji klidnou a nerušenou dovolenou 😉

   Reagovat
 • 2016-05-01 (22:20)
  Permalink

  Ahoj moc dekuji za odpoved.Jen jeste jednu radu.Pises lodni listky dopredu to plati i z Puttgarden-Rodby i kdyz tam plave trajekt 24krat denne? Jedu az do Oulu takze kazdy km ktery nebudu muset ridit je pro mne dobry.PD

  Reagovat
 • 2016-04-30 (23:30)
  Permalink

  Dobre rano jeste prosim jednu radu.Co je levnejsi arychlejsi jet pres cele Dansko dva mosty nebo jet trajektem z Puttgardenu do Rodby?Musim mit lodni listek koupeny predem nebo sezenu misto po prijezdu?dekuji PD

  Reagovat
 • 2016-04-30 (22:22)
  Permalink

  Dobry den prosim oradu V lete se chystame do Finska autem a radi by jsme jeli pres Dansko a Svedsko a z Stokholmu trajektem do Turku ale vubec nemam tuseni jak najdu pristav kam se mam zaradit komu co ukazat /listky budu mit od Cedoku/ a co je lepsi kabina nebo jen kreslo.Bohuzel znalost angl.jazyka nic moc.Da se nekde v blizkosti pristavu parkovat aby jsme si mohli prohlidnout Stokholm? A potrebuji nekde at v Dansku nebo Svedsku hotovost nebo muzu vse platit kartou?A jak to mam udelat na lodi?Moc dekuji za rady PD

  Reagovat
 • 2015-11-12 (14:16)
  Permalink

  Zajímala by mě cena přejezdu norských mostů při cestě suchou nohou do Švédska Děkuji

  Reagovat
 • 2015-07-15 (13:00)
  Permalink

  poradte mi chcem ist do Malmo autom ale listok na trajekt je dost drahy tak spekulujem ist cez dansko po ceste a ci sa da a o kolko sa to predraži alebo usetri a kade to prejst

  Reagovat
 • 2014-08-11 (3:12)
  Permalink

  Zdravím mohu se zeptat jakou by jste mi doporučili variantu dopravy ve chvíli kdy chci cestovat s psem středního/velkého vzrůstu? A dost možná odjet ze štěnětem?
  Děkuji za veškeré informace, jediné co řádně vím jsou očkování atd co mi sdělil veterinář.
  S úctou Vladimír

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2014-08-11 (7:21)
   Permalink

   Dobrý den, budu upřímný. Vůbec netuším, neboť psa nemám, ale praktického hlediska bych volil automobil. Nabízí se cesta přes Dánsko nebo z jížního Švédska trajektem do Německa nebo Polska. Pravda, trajektem jsem jel několikrát a zvíře si nevybavuji…

   Reagovat
 • 2014-06-25 (18:31)
  Permalink

  Dobry den, nechysta se nahodou nekdo behem následujících dní tímto směrem? S jedním volným místem ? Děkuji, planesrc@seznam.cz

  Reagovat
 • 2014-03-09 (17:31)
  Permalink

  Zdravím, plánuji letos cestu do Švédska a nikdy jsem trajekt nevyužil. Musí se místa rezervovat? S jakým předstihem dorazit k trajektu? Díky moc

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2014-03-09 (18:04)
   Permalink

   Hejsan! No zaleží jak to s tím trajektem myslíte. Jestli jako osoba nebo jako osoba s osobním autem? Pokud by jste jel jenom jako osoba, tak se dá lístek koupit na místě, ale pokud budete autem, což předpokládám, tak si musíte koupit lístek v předstihu. Lodě mají svou kapacitu hlavně pro auta. Já osobně mám zkušenost, že hlavně přes léto je i měsíc dopředu pozdě! Pokud tedy mohu já doporučit, tak ideálně i dva či více měsíců dopředu. Já mám dobrou zkušenost s koupí lístků přímo přes Čedok, který lodní lístky nabízí. Podle informací by jste měl být u trajektu 2 hodiny předem, ale já přijel k lodi jednou 5 minut před vyplutím. Byl jsem poslední auto co najelo dovnitř a hned se za mnou zavírala vrata. Řeknu Vám, ale že takové nervy bych už zažívat nechtěl. Myslím, že ideální je tak hodinka předem a být v klidu 😉

   Reagovat
 • 2013-09-18 (21:34)
  Permalink

  do Visby sa da dostat asi najlepsie nasledovne : nalodit sa na trajekt v Gdyni do Karlskrony, odtial pokracovat autom cca 170 km do Oskarhamnu a odtial sa nalodit na trajekt – smer Gotland /Visby/
  druha moznost : nalodit sa v Gdansku na trajekt do Nynäshamn. Priamo v Nynäshamn sa da nalodit na trajekt na Gotland / Visby/. V obidvoch pripadoch trajekty naGotland prevadzkuje spolocnost Gotland destination.

  Reagovat
 • 2013-05-09 (12:50)
  Permalink

  Dekuji za seznam zpusobu jak se dostat do Svedska. Avsak veta pri ceste pouze Autem ‚Platí se pouze v hotovosti, takže si nezapomeňte vybrat.“ Myslim, ze neni pravdiva, na obou dvou velkych Danskych mostech se da platit i vsemoznymi kartami. Pokud je na ceste jine mito tak rad nacerpam informace.

  Reagovat
  • Pavel
   2013-05-09 (15:53)
   Permalink

   Dobry den, dekuji za komentar, ale kdyz si jeste jednou prectete cely odstavec, hlavne predchazejici vetu, tak zjistite, ze tato informace se tykala Polska. Alespon pred 3mi roky tomu tak bylo, mozna se i uz dnes da v Polsku platit vsude mytne kartami.

   Reagovat
   • 2013-05-16 (6:56)
    Permalink

    Aha, dekuji ted uz v tom mam jasno. Zatri tydny se chystame do Jonkopingu a mame v planu jet tam jednou a nazpet jinou cestou. Avsak kvuli nemoci jedne osoby se snazim najit nejrychlejsi cestu, zaroven taky aby se prilis neprodrazila, myslite, ze jet pres Dansko je rozumny napad, oproti trajektum z Rostocku nebo Sassnitz, nebylo mi to doporucovano, ale myslim, ze tudy znamy ani nejel takze nemuze soudit.

    Reagovat
    • Pavel
     2013-05-16 (10:57)
     Permalink

     Tady bohuzel nemohu jednoznacne poradit. Kazdy preferuje neco jineho, kazdy ma na nektere veci vice casu a na druhe mene. Ja treba radeji par hodin v aute navic a videt neco dalsiho nez sedet v aute 2 hodiny pred nalodenim, potom na lodi koukat na more. Opravdu nemohu rict co je lepsi…

     Reagovat
    • 2013-06-13 (11:33)
     Permalink

     ahoj jak se dostanu nejlip do Visby(Gotland)chtěl bych jet přes Polsko trajektem poradite mi děkuji

     Reagovat
 • 2011-12-11 (12:12)
  Permalink

  Super seznam míst, odkud se dostat do Švédska 🙂 Jen přidám komentář z vlastní zkušenosti – Skavsta je sice od Sthlmu opravdu asi 80km, ale skoro každou půl nebo třičtvrtě hodinu jezdí Flygbussarna z letiště přímo do centra Stockholmu 🙂 a funguje to i zpátky a to v jakoukoliv denní a noční dobu

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *